המבנה הציבורי הראשון בגדרה, מוזיאון לתולדות גדרה והבילויים - בית מינץ, יעבור שיחזור ושימור

MY GEDERA, 28.11.2019עלות העבודות, שיתבצעו במהלך 2020, מוערך בכ-2.5 מיליון שקלים במימון המועצה המקומית גדרה והמועצה לשימור אתרי מורשת. לאחרונה התקבל במועצה המקומית גדרה אישור מאת מנכ"ל המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, עמרי שלמון, לביצוע עבודות תכנון לשימור והצלה במעטפת החיצונית של המוזיאון לתולדות גדרה והבילויים, בית מינץ.


העבודה צפויה להתחיל בקרוב, כאשר בשלב זה עובדים על התכנון. עלות המיזם הוא כ-2.5 מיליון שקלים כאשר את שלב התכנון, בגובה כ-200 אלף שקלים, תשלם המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל.


מהנדס המועצה המקומית גדרה, סלאבן פנוביץ, אשר קידם את הנושא, הסביר כי המוזיאון קיים כ-120 שנה והוא אחד המבנים הראשונים שהוקמו בגדרה, במקביל להקמת רחוב הבילויים המיתולוגי ולמעשה הוא המבנה הציבורי הראשון במושבה. מבנה המוזיאון הוא נגיש וכולל רמפות בכניסות ועבודות השימור כוללות גם הקמת שירותים לנכים. סלאבן, מהי החשיבות בעבודות השימור של המבנה? "גדרה היא מקום חשוב בהיסטוריה וזה אחד המקומות הראשונים בהם התיישבו הציונים שעלו לארץ ישראל. שדרוג מראהו של המבנה ממחיש עד כמה כבוד רוחשת המועצה לאתריה ההיסטוריים לצד בניה של שכונות חדשות ופיתוח מודרני ועכשווי לטובת התושבים." "עבודת שימור המוזיאון היא בהמשך לשימור אתרים היסטוריים בגדרה, המוזיאון הפתוח ורחוב הדגל של גדרה - רחוב הבילויים ההיסטורי." "נכון להיום", הוסיף המהנדס, "המועצה מתכננת ומקדמת את הקמת שער כניסה מרחוב הרצל לרחוב הבילויים והשלמת פיתוח רחוב הבילויים מרחוב הרצל ועד רחוב ביאליק." ראש המועצה המקומית גדרה, יואל גמליאל: "מדובר בשחזור מבנה וותיק בעל חשיבות היסטורית רבה וזה אך סמלי שזה יתבצע ביום הולדתה ה-135 שנה של המושבה. המועצה המקומית גדרה רואה חשיבות רבה בשימור העבר והמורשת של המושבה ופועלת לטובת כך בשנים האחרונות ותמיד תוך מבט קדימה, לעתיד."